Освен, че вулканична пепел облаци ограничава видимостта на пилотите, най-сериозната заплаха за безопасноста е че пепелта може да причини спиране на двигателите на самолета по време на полет. През последните десетилетия, повече от 90самолета са претърпели повреди от вулканичнипепел и пара , по данни на Международната организация за гражданско въздухоплаване.
Вулканична пепел е съставена предимно от силикати или стъклени влакна, които след като попаднат в реактивеният двигател се стапят което води до пламаци и повреда в двигателя.
Невъзможно е да се предскаже колко дълго ще продължи забавянето и отмяната на полети, тъй като вулкана в Исландия още продължава да изригва.
Опасностите от вулканична пепел са добре познати на пилоттеи и въздухоплавателните компании. След изригването на 1982 Galunggung вулкан в Индонезия, например, Боинг 747 летящ към Австралия от Малайзия губи тяга и всичките четири двигателя спират от пепел попаднала в тях. Самолета пада до 12500 фута от 36000 фута, преди пилотите да успеят да рестартират двигателите и самолета да кацне аварийно в Индонезия.
В Исландия, стотици хора напуснаха домовете си да се избегнат наводнения след изригването на вулкана който рано в сряда започна да топи ледниците Eyjafjallajokull. Исландското летище остава отворен, тъй като е на запад от вулкана и вятър отнася пепелта далеч на юггоизток от него.